Elemzők a májusi iparadatról: maradtunk a gödör alján, érdemi a vérveszteség a növekedési potenciálban
Németországban már megindult a javulás, de az lehet, hogy csak 2026-ra gyűrűzik át a magyar gazdaságba.
Németországban már megindult a javulás, de az lehet, hogy csak 2026-ra gyűrűzik át a magyar gazdaságba.
Bár a friss statisztikák jobbak a vártnál, több tekintetben is mélyponton van munkaerőpiac a stagnáló gazdaság miatt. Ez pedig a bérekre is kedvezőtlen hatással lehet.
Idén nem, jövőre viszont már visszaállhat a magyar gazdaság a növekedési pályára Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint, aki úgy látja, hogy az árrésstopok hosszú távon magasabb árakhoz vezethetnek, a vámháborúból viszont az EU, és így Magyarország is nyertesként kerülhet ki.
Az ING Bank vezető elemzője szerint a növekedési kilátások borúsak, a kereslet tartós hiánya pedig az eddig munkaerőt tartalékolókat is a leépítések irányába löki.
Meglepte az elemzőket, hogy az árrésstop ellenére is csökkent az élelmiszerboltok forgalma márciusban. Áprilisban még segíthetnek a hosszú hétvégék, de a kiskereskedelemre vonatkozó éves növekedési előrejelzést máris egy százalékkal rontotta az ING.
Nem lehet csak úgy megállapodni Trumpékkal, a vámháborúban Magyarország – ha akarja, ha nem – az EU részeként funkcionál. Az ING Bank vezető elemzőjét Kacskovics Mihály Béla kérdezte.
Elemzők szerint részben ez, részben pedig a gyenge decemberi fogyasztás miatti alacsony bázis áll a januári pozitív kiskereskedelmi adatok mögött.
Két banki elemző is úgy véli, hogy messze még a trendforduló, főként az exportra termelő ágazatok vannak óriási bajban.
A cégek jövedelmezősége a gyenge gazdasági környezetben folyamatosan csökken, így a bérnövekedésben biztosan lassulás jön 2025-ben az ING Bank elemzője szerint.
Van, aki szerint a gazdasági alapfolyamatok továbbra is gyengék, más szerint gond lehet, ha nem nőnek tovább jelentősen a bérek. Jövőre jobb lehet a helyzet, de a pandémia előtti helyzettől még mindig messze vagyunk, sokkal bátrabban mertünk költeni akkor.
Alulmúlták a várakozásokat a szeptemberi ipari termelési adatok, utoljára a Covid-leállások után volt ilyen alacsony a szint. Az elemzők nem is látnak olyan tényezőket, amik egyhamar feljebb húzhatnák a vérszegény teljesítményt.
Beszakadt a forint, miután Irán Izrael elleni támadása a közel-keleti háború kiszélesedésével fenyeget. Minden attól függ, mennyire eszkalálódik a háború. Jó esetben a forint még egy ideig megkapaszkodhat 400 alatt az euróval szemben. Rossz esetben elindul a lejtőn 400 fölött, a 410-es euró sem zárható ki. A jegybanktól csak biztató üzenetek várhatók, az államadósság magas devizaaránya miatt pedig izzadhat Varga Mihály.
Nem enyhül a munkaerőpiac feszessége, ezért a vállalatok egy része munkaerőt tartalékol, arra számítva, hogy jól jöhet majd, ha végre beindul a gazdaság. Ez növeli a kapun belüli (rejtett) munkanélküliséget az ING elemzője szerint.
Komoly negatív meglepetés, hogy április óta egy helyben topog a kiskereskedelem.
Nem tiszta, mit akar elérni a kormány azzal, hogy otthonteremtési célra is felhasználhatóvá tennék a lakosság hosszú távú megtakarításait, hiszen pont azoknak lenne szüksége támogatásra a lakásvásárlásban, akiknek valószínűleg félretett pénzük sem igazán van. Szakértőket kérdeztünk a nemzetgazdasági miniszter által belengetett intézkedésről.
Úgy tűnik, a nagy májusi emelkedés egyszeri eset volt, a hatodik hónap adata viszont már újra belesimul a lassú lemorzsolódást mutató trendbe, véli az ING vezető elemzője. Panaszra szerinte ugyanakkor nincs komolyabb ok.
Az ING szakértője szerint a bérnövekedés egész évben kitarthat, ami erősítheti a vállalatok áremelési szándékait, és így ár-bér spirál alakulhat ki. A tanárok bérrendezése sokat javított a számokon.
Negatív meglepetés – kommentálta az áprilisi kiskeradatokat az ING elemzője. A márciushoz képest 0,9 százalékos visszaesés gyenge kezdés a második negyedévben.
Az ING vezető elemzője szerint, mivel a nők munkanélküliségi rátája dinamikusabban csökken, vélhetően elsősorban ők térnek vissza a munka világába, és talán megélhetési problémák vezérelhetik a családok kétkeresősre történő visszaállását. Az inaktívak száma pedig áprilisban a népességfogyás hatására csökkent.
A februári 14 százalékos emelkedés még a tavalyi folyamatokat tükrözi, a bérdinamika fékeződik, elkerüljük az ár-bér-spirált, kommentálta az ING elemzője a keresetekre vonatkozó friss KSH-adatokat. Az építőiparban átlag feletti a növekedés, az állami szektorban a pedagógusbérek húzták fel az adatokat.